article3

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد چه دستگاهی است؟ بهترین دستگاه لیزر برای موهای ضخیم چه نوع دستگاهی است؟ چه دستگاهی به عنوان جدیدترین دستگاه لیزر 2023 معرفی و انتخاب شده است؟ چه نوع دستگاه‌هایی را می‌توان از جمله بهترین دستگاه های لیزر در سال 2023 دانست؟ بهترین دستگاه لیزر تیتانیوم برای چه نوع پوستی مناسب است؟ از کجا باید بفهمیم بهترین دستگاه لیزر موهای زائد بدن کدام است؟

در واقع با پیشرفت علم و تکنولوژی، دستگاه‌های مختلف و متنوعی برای لیزر موهای زائد بدن اختراع و به بازار ارائه شده است که در این مقاله قصد داریم تا با معرفی مشخصات، مزایا و معایب آن‌ها، برای انتخاب بهترین دستگاه لیزری که با پوست و موهای بدن شما مناسب و سازگار است، به شما کمک کنیم.

بهترین دستگاه لیزر

تفاوت فناوری و نوع دستگاه لیزر

فناوری لیزر با نوع دستگاه لیزر متفاوت بوده و تکنولوژی لیزر در واقع، شامل خصوصیات فیزیکی پرتوی نور لیزر می‌شود. برای مثال، تکنولوژی لیزر الکساندرایت دارای طول موج 755 نانومتر و به این معنا است که نوری با طول موجی معادل با 755 نانومتر متصاعد می‌کند. بنابراین، خصوصیاتی که پرتوی لیزری را معین می کنند، فناوری لیزر دستگاه است.

ولی میزان تاثیرگذاری هر دستگاه لیزر تنها به فناوری بکار رفته در آن وابسته نیست. محدودیت تعداد شلیک‌های لیزر، قطر پرتوی لیزر، وقفه میان شلیک ها سیستم خنک‌کننده و خیلی از دیگر موارد قادرند نتایج لیزر را بهبود داده و یا تضعیف کنند. برای مثال دستگاهی که وقفه‌های کوتاه‌تری بین شلیک‌هایش دارد، خطر به وجود آمدن سوختگی بیشتری را نیز با خود به همراه دارد و یا می‌توان به این اشاره کرد که بعضی از دستگاه‌ها به سیستم خنک‌کننده مجهز هستند.

سیستم دستگاه و شیوه‌های خنک‌سازی آن نیز در موثر بودن و پیشگیری از عوارض لیزر موهای زائد نقش مهمی دارند. چرا که در همزمان با تابش پرتوهای لیزر، فولیکول‌های پوست هم گرم می‌شوند و به همین دلیل باید به منظور جلوگیری از آسیب دیدن پوست، باید همزمان با تابش پرتوها پوست را هم خنک کنیم.

فناوری و مشخصه‌های بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

امروزه به منظور لیزر موهای زائد از چهار نوع تکنولوژی کلی استفاده می‌گردد. فناوری IPL که تنها از پرتوهای نوری بهره می‌برد، بیشتر در دستگاه‌های لیزر خانگی، آرایشگاهی و در سالن‌های زیبایی و ماساژ به کار می‌رود.فناوری‌های دیگر که شامل الکساندرایت، دیود و ان دی یاگ هستند در دستگاه‌های لیزر کلینیکی استفاده می‌شوند و تنها پزشک متخصص یا اپراتور حرفه‌ای لیزر اجازه دارند با آن‌ها کار کنند. تکنولوژی قدیمی‌تری هم به نام لیزر روبی وجود دارد که در واقع اولین تکنولوژی استفاده شده در لیزر موهای زائد به حساب می‌آید و امروزه کاربرد زیادی ندارد.

بدیهی است که از فناوری‌های الکساندرایت، دیود یا ان دی یاگ در بهترین دستگاه لیزر موهای زائد از نظر تاثیرگذاری و ایمنی بالا استفاده شده است. یک دستگاه لیزر موهای زائد برای آن که بیشترین تاثیر را داشته باشد، باید از دو ویژگی گفته شده در زیر برخوردار باشد:

  • از تکنولوژی سازگار با رنگ پوست فرد برخوردار باشد.
  • قطر تابش، پرتو مناسب، وقفه‌های تابشی ایمن داشته و به سیستم خنک‌کننده‌ مجهز باشد.

در نتیجه برای انتخاب بهترین دستگاه لیزر موهای زائد، باید برای همه افراد در ابتدا باید با توجه به رنگ پوست، رنگ مو و ضخامت آن، تکنولوژی سازگار و متناسب با آن را مشخص کرد. چرا که هر اندازه فناوری و تکنولوژی به کار برده شده در دستگاه لیزر، با شرایط فرد سازگارتر باشد، نتیجه بهتر و ماندگارتری خواهد داشت.

بهترین و جدیدترین دستگاه لیزر موهای زائد کدام است؟

در اینجا به بررسی دستگاه های لیزر موهای زائد موجود در بازار می‌پردازیم تا با شناخت ویژگی‌ها و مشخصات آن‌ها، بتوانید بهترین و مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب کنید:

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت با دارا بودن قابلیت تنظیم طول موج، انرژی و قطر تابش (Spot Size)، برای از بین بردن موهای زائد، به عنوان یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد در جهان شناخته شده است. این دستگاه که با نور مرئی با طول موج 755 نانومتر کار می‌کند، از سازگاری لازم با هر نوع پوست و مویی برخوردار است. این دستگاه همچنین دارای سیستم خنک کننده و کولینگ بسیار قوی بوده که از سوختن پوست فرد در هنگام فرآیند لیزر به خوبی جلوگیری می‌کند.

لیزر الکساندرایت همچنین از جمله سریع‌ترین تکنولوژی‌های لیزر بوده که برای لیزر نواحی وسیع و کل بدن به کار می‌رود و تاثیر زیادی روی موهای نازک و پوست‌های با رنگ روشن دارد. 

بهترین دستگاه لیزر الکساندرایت نیز، کندلا جنتل پرو است. شرکت کندلا با فروش بیش از ده هزار دستگاه لیزر، جزء قدیمی‌ترین تولید کنندگان لیزر و تجهیزات پزشکی در آمریکا بوده و بیشتر از بیست سال است که در این زمینه فعالیت دارد.

بیشتر بخوانید: نکات قبل از لیزر موهای زائد

دستگاه لیزر ICE Platina Plus و ICE Platinum

این دو دستگاه نیز جزء پیشرفته‌ترین و بهترین دستگاه های لیزر حال حاضر جهان هستند که چه از نظر تکنولوژی و چه از نظر کیفیت، انقلابی در نوع خود محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها که در مقایسه با رقبای خود، سه تکنولوژی لیزر و طول موج‌های لیزر به کار رفته دردستگاه‌های الکساندرایت، ان دی یاگ و دایود را در خود جای داده است. به همین دلیل با تغییر فرکانس، برای انواع موی بلوند و یا روشن، موهای نازک و یا ضخیم و همچنین، پوست‌های تیره و برنزی کاملا مناسب بوده و می‌تواند به خوبی به ساختار و عمق پوست نفوذ کرده و موهای زائد در بدن شما را از بین ببرد.

سه فناوری و طول موج‌های به کار رفته در این دستگاه‌های لیزر به اختصار شامل موارد زیر هستند:

تکنولوژی Alex (طول موج دستگاه الکساندرایت): دارای طول موج 755 نانومتر بوده که انرژی و قدرت بالاتری را به پوست منتقل می‌کند و برای پوست و موهایی با رنگ‌های مختلف بسیار مناسب خواهد بود.

تکنولوژی Speed (طول موج دستگاه دایود): دارای طول موج 810 بوده و این قابلیت را دارد که تا عمق بیشتری در پوست نفوذ کرده و با تخریب فولیکول مو و پوشش سطح مقطع بزرگی در زمان لیزر، سرعت بالاتری را به بیمار ارائه می‌کند.

تکنولوژی YAG (طول موج دستگاه ان دی یاگ): دارای طول 1064 نانومتر بوده و با عمیق‌ترین نفوذ در پوست، برای پوست‌های تیره و یا کسانی که مایل هستند بعد از برنزه کردن یا سولار رفتن لیزر موهای زائد را انجام دهند، بهترین گزینه است.

در دو دستگاه لیزر ICE Platina Plus و ICE Platinum همچنین، از تکنولوژی تابش و کولینگ منحصربفردی استفاده شده است که علاوه بر نفوذ اشعه لیزر به بهترین نحو به پوست فرد، فولیکول مو را تخریب کرده اما برای بافت‌ها و عصب‌های اطراف آن هیچ آسیبی نداشته و به همین خاطر، دردی حس نخواهید کرد.

دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود با دارا بودن طول موج 800 نانومتر، یک دستگاه مناسب برای از بین بردن موهای زائد به شمار می‌آید. میزان جذب طول موج این دستگاه در ملانین پوست به نسبت دستگاه الکساندرایت کمتر بوده اما عمق نفوذ بیشتری دارد که یکی از ویژگی‌های مهم این دستگاه بوده و با پوست افرادی که در کشورهایی مانند ایران زندگی می‌کنند، سازگاری بالایی خواهد داشت. این دستگاه همچنین، دارای تنظیماتی بوده که برای از بین بردن موهای زائد در پوست‌های تیره هم به خوبی مناسب است. از دیگر قابلیت های این دستگاه می توان به خنک کردن سطحی پوست در زمان لیزر نیز اشاره کرد.

دستگاه لیزر IPL

این دستگاه لیزر که برای موهای تیره و پوست‌های روشن مناسب است، به فلش لامپ‌های زنون مجهز شده که کاربردهای مختلفی بر روی پوست دارد. تکنسین دستگاه باید مناسب‌ترین فیلتر را برای بهترین نتیجه بر روی پوستهای مختلف افراد انتخاب کند. از این دستگاه لیزر همچنین، برای جوانسازی پوست و رفع لک نیز استفاده شده و در واقع، یکی از کم خطرترین دستگاه ها برای رفع موهای زائد است. چرا که به وسیله گرما و بدون هیچ گونه سوختگی، موهای زائد شما را از بین می‌برد؛ البته این مورد به تجربه و میزان تخصص اپراتور نیز بستگی داشته و به همین دلیل لازم است برای لیزر موهای زائد خود، به بهترین متخصص پوست و مو در قم مراجعه کنید.

لیزر ان دی یاگ (Nd:YAG)

این دستگاه لیزر یکی از بهترین و موثرترین دستگاه‌های موجود برای افراد با پوست تیره به شمار می‌آید. طول موج‌های به کار رفته در لیزر ان دی یاگ، دارای پرتوهایی با مادون قرمز بیشتر است که ملانین پوست را نادیده گرفته و فقط فولیکول‌های مو را مورد هدف قرار داده تا آن‌ها را از بین ببرد. از این نوع لیزر در بیشتر مواقع برای از بین بردن خالکوبی، هایپرپیگمانتاسیون و لکه‌های پوستی استفاده می‌شود اما برای از بین بردن موهای زائد نیز کاربرد دارد. در این نوع لیزر ابتدا از یک لوسیون بر روی پوست فرد استفاده شده که دارای کربن بوده و کمک می‌کند تا با جذب طول موج‌های لیزر ان دی یاگ و نفوذ به فولیکول‌های مو، ریشه‌های مو کاملا از بین برود. البته باید گفت این دستگاه به نسبت دستگاه‌های دیگر ممکن است ناراحتی‌های بیشتری در پوست بیمار ایجاد کند.

بهترین دستگاه لیزر که در آن از تکنولوژی ان دی یاگ استفاده شده است، لیزر دکا است. شرکت دکا بیشتر از سی سال در حوزه و تولید تجهیزات و فناوری‌های پزشکی فعالیت داشته و از جمله منحصر به فردترین دستگاه‌های لیزر را با فناوری آمریکایی تولید و ارائه کرده است. لیزر دکا به دو فناوری لیزر الکساندرایت و ان دی یاگ مجهز شده است. به کار بردن این دو فناوری به طور همزمان یعنی این دستگاه از قابلیت و انعطاف بیشتری برخوردار بوده و می‌تواند از جمله بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد به شمار آید.

بهترین دستگاه لیزر برای پوست های مختلف

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم دو دستگاه ICE Platina Plus و ICE Platinum برای هر نوع پوست و مویی مناسب هستند. اما اگر بخواهیم به تفکیک ذکر کنیم، دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا Gentle Max Pro می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. برای پوست‌های روشن و موهای تیره نیز، می‌توانید از دستگاه لیزر و یا دستگاه لیزر الکساندرایت دایود استفاده کنید.بهترین دستگاه لیزر برای پوست‌های تیره نیز، می‌توان دستگاه لیزر ان دی یاگ را در نظر گرفت و افرادی که پوست تیره دارند همچنین، به هیچ وجه نباید از لیزر IPL  استفاده کنند.

بهترین دستگاه لیزر مو برای پوست های سبزه

دستگاه لیزر دیود که به جلسات درمانی کوتاه‌تری نیاز دارد، تاثیرگذاری بیشتری در مقایسه با لیزر الکساندرایت خواهد داشت و البته به خاطر وقفه‌های تابشی کوتاه‌تری که دارد، ممکن است کمی دردناک باشد.

بهترین دستگاه لیزر دیود، دیود وکتوز است که توسط شرکت بسیار معروف و معتبر Cynosure آمریکا ساخته شده است. از نظر سرعت نیز، دیود وکتوز بهترین دستگاه لیزر موهای زائد است اما همان‌طور که گفته شد، اکثر مراجعین درد اندک این نوع لیزر را تحمل می‌کنند.

از جمله دیگر برتری‌های این دستگاه می‌توانیم به موارد گفته شده در زیر اشاره کنیم:

  • دارای قطر تابش بیشتر
  • دارای سیستم خنک کننده
  • دارای سیستم بازیافت فوتون‌ها (تاثیرگذاری ۱.۵ تا ۲ برابری در درمان)
  • دارای سیستم خوانش ملانین (افزایش ایمنی و کاهش عوارض جانبی درمان)
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *