درمان ریزش مو ارثی

درمان ریزش مو ارثی

موها تا زمانی که به آن ها مواد مغذی می رساند خوب رشد می کند. ریزش مو یکی از شایع ترین اختلالاتی است که در طول سال افراد زیادی را درگیر می کند. دلایل ریزش مو به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از دلایل ریزش مو ارثی بودن و ژنتیک و شرایط جسمانی خانوادگی است. در صورتی که کچلی و ریزش مو در خانواده شما وجود دارد پیشنهاد می کنیم برای پیشگیری یا درمان مراحل درمانی را پیگیری کنید.

آیا درمانی برای ریزش مو وجود دارد؟ آیادرمانی برای ریزش مو ارثی وجود دارد؟ درمان های ریزش مو ارثی شامل چه مواردی است؟ ما در این مقاله قصد داریم، پاسخ مختصری به تمام سوالات مطرح شده ارائه کنیم.

در اینجا توضیحات خانم دکتر صدیقه نائیجی متخصص پوست و مو در ساوه را مشاهده می کنید. با ما همراه باشید.

 

مراحل درمان ریزش مو ارثی

ریزش مو ارثی، ریشه در ژن و شرایط خانوادگی شما دارد. در صورتی که پدر یا مادر به کم پشتی یا کچلی مبتلا باشند احتمال اینکه فرزندشان نیز با این عارضه مواجه شود بالاست. اما اگر دارای چنین شرایطی هستید، لازم است بدانید ریزش مو درمان دارد. روش های درمانی ریزش مو ارثی را می توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد:

درمان دارویی

در برخی مواقع درمان ریزش مو ارثی با استاده از دارو امکان پذیر است. درمان های دارویی بنا به شرایط فرد می تواند شامل:

  • داروهای مکمل
  • داروهای موضعی
  • قرص های ویتامین
  • مواد معدنی
  • اصلاح مشکلات هورمونی که برای درمان این مورد می توان از قرص های هورمونی استفاده کرد

باشد. انتخاب هریک از موارد ذکر شده بستکی به پزشک متخصص پوست و مو دارد.

درمان های مکمل

روش دیگری که برای درمان ریزش مو ارثی می توان از آن بهره برد، استفاده از درمان های مکمل است. درمان های مکمل به چند دسته تقسیم می شوند:

مزوتراپی

یک روش درمانی که برای درمان ریزش مو می توان از آن سود برد مزوتراپی است. در این روش درمانی ابتدا کف سر بی حس می شود. سپس به وسیله آمپول مواد موثر در رشد مو مانند: ویتامین ها، مواد معدنی، و برخی هورمون ها به صورت مستقیم به کف سر تزریق می شود.

با تزریق این مواد به کف سر، مواد مغذی را به فولیکول مو می رسانند.

فواصل درمانی در این روش کاملا به نظر و تشخیص پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد و بین هر 14 روز تا سه ماه یکبار متغیر است.

بعد از انجام این روش و گرفتن نتیجه لازم است، برای اثربخشی دائمی و ماندگاری بالا هر چند وقت یکبار که پزشک به شما اطلاع می دهد، درمان را تکرار کنید.
افرادی که تجربه استفاده از روش درمانی مزوتراپی را دارند می دانند که اثربخشی این روش درمانس بسیار قابل توجه است.

Prp

یکی از درمان هایی که اخیرا مطرح شده است ودر درمان ریزش مو بسیار موثر است، روش درمانی prp است. این روش به صورتی است که از خون خود فرد تهیه می شود، در طی یک پروسه هایی که نمونه سانتریفیوژ می شود، پلاکت ها غلیظ می شوند، فاکتورهای رشد جدا می شوند. بعد از بی حسی کامل، به صورت تزریقی یا موضعی به کف سر تزریق می شود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای این درمان، سه الی شش جلسه است که تعداد نهایی آن توسط پزشک متخصص پوست و مو تعیین می شود.

در این روش نیز لازم است تا برای اثربخشی و ماندگاری بالا، هر چند وقت یکبار به توصیه پزشک پروسه درمان تکرار شود.

برخی از لیزرهای کم توان

این روش نیز یکی از روش های درمانی موثر برای کاهش یا قطع کردن ریزش مو ارثی است که توسط متخصص پوست و مو مورد استفاده قرار می گیرد.

 


نکات مهم در درمان ریزش مو ارثی


یکی از نکات مهم در درمان ریزش مو، صبر و حوصله کافی در طی مراحل درمان است. برای رسیدن مراحل به درمان و نتیجه افرادی که صبر و شکیبایی کافی دارند، می توانند از این روش های درمانی سود ببرند .

مو دارای بافت بسیار حساسی هستند. سیکل رشد مو بسیار طولانی مدت است و قابلیت ترمیم آن مانند سایر اعضا بدن خیلی قوی و ساده نیست. با کوچکترین استرسی که به بدن وارد می شود، اولین عضوی که آسیب می بیند موها هستند.

این امر در افرادی که از نظر ژنتیکی حامل موهای کم پشت هستند بیش از سایر افراد است. بنابراین درمان آن نیز نیاز به توجه و حوصله خیلی زیادی دارد و لازم است تا به صورت مداوم ادامه پیدا کند.

زیرا زمانی که درمان قطع می شود، فولیکول مو کوچک تر شده و عروق خونی تنگ تر می شود و تمام مراحل درمانی طی شده به هدر می رود. به همین علت تکرار درمان مانند مراحل درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

افرادی که دچار ریزش مو هستند، استفاده از محلول ها لازم است به یک عادت و روتین تبدیل شود و هر روز تکرار شود. استفاده از این محلول ها نیاز به صرف زمان زیادی ندارد.

در برخی موارد درمان های دارویی و درمان های مکمل لازم است تا به صورت مکمل هم استفاده شوند تا اثربخشی خوبی داشته باشند.

در انتها

برای درمان مشکلات پوست و مو روش های مختلفی به وجود آمده است. اما توجه داشته باشید برای بهره مندی از این روش های درمانی لازم است تا به بهترین متخصص پوست و مو مراجعه کنید و مراحل درمانی خود را دنبال کنید. انجام تحقیقات کافی برای یافتن بهترین متخصص پوست بسیار مهم است. با انتخابی آگاهانه نتیجه ای رضایت بخش از درمان خواهید داشت و لبخند رضایت بر لبانتان نقش خواهد بست.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *