همه چیز درباره ویتیلیگو

همه چیز درباره ویتیلیگو

ویتیلیگو (لک و پیس) که به نام برص نیز شناخته می شود، یک نوع بیماری پوستی خودایمنی است که منجر به ایجاد لکه های سفید و نامنظم و بر روی پوست اکثر نقاط بدن ایجاد می شود. درمان ویتیلیگو با روش های مختلفی امکان پذیر است اما علت اصلی ایجاد ان بر روی پوست بدن انسان هنوز به طور کامل مشخص نیست. در این مطلب سعی داریم تا به طور دقیق تر به بررسی مشکل ویتیلیگو، راه های درمان آن و بهترین دکتر پوست برای درمان ویتیلیگو بپردازیم. با ما همراه باشید.

بیماری ویتیلیگو

ویتیلیگو چیست؟

ویتیلیگو (Vitiligo)، بَرَص یا لک و پیس نوعی بیماری پوستی و ناشی از خود ایمنی بدن است. این بیماری پوستی در این بیماری سلول های رنگدانه پوست یا ملانکوسیت (melanocytes) از بین می روند و به این ترتیب لکه های سفید و نامنظمی روی پوست ایجاد می شود.

بیماری لک و پیس یا ویتیلیگو می تواند در هرنقطه ای از بدن ایجاد شود ولی نقاطی که بیشترین درگیری را دارند، عبارتند از:

 • چشم ها و پلک
 • صورت
 • گردن
 • نوک سینه
 • ناف
 • اندام تناسلی
 • کشاله ران ها
 • زیر بغل
 • موها (در بعضی موارد)
 • موهای ابرو و مژه در بعضی موارد

چه کسی مستعد ابتلا به بیماری ویتیلیگو هستند؟

این بیماری پوستی به طور میانگین 1 درصد از جمعیت هر جامعه را درگیر می کند و در نژادهای مختلف نیز اتفاق می افتد. این بیماری پوستی مسری به سایر افراد نیست اما می تواند باعث بروز بیماری های خود ایمنی دیگر مانند تیروئید، دیابت، بیماری های غده آدرنال و کچلی منطقه ای شود.

علت بیماری ویتیلیگو چیست؟

همان طور که می دانید، رنگ چشم، پوست و موی افراد با هم متفاوت است. این تفاوت رنگ به دلیل وجود رنگدانه هایی است که در سلول ملانوسیت (Melanocyte) تولید می شود. در صورتی که ملانوسیت نتواند به اندازه کافی رنگدانه تولید کند یا تعداد ملانوسیت ها به مرور کم شود، پوست روشن تر می شود. معمولاً این تغییر در بدن باعث بروز بیماری ویتیلیگو می شود. این مشکل ناشی از علل مختلفی مانند مشکلات عصبی، استرس، آفتاب سوختگی و … است. به طور کلی 3 عامل مختلف در بروز این مشکل نقش دارند:

 1. اختلال عملکرد سلول های عصبی و آسیب به سلول های ملانوسیت؛
 2. واکنش خودایمنی بدن به سلول های رنگدانه (در این مشکل، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول های رنگدانه را به عنوان بافت خارجی تلقی می کند و آن ها را از بین می برد)؛
 3. خودتخریبی سلول های ملانوسیت.

شدت بیماری لک و پیس چقدر است؟

میزان و شدت این بیماری به بدن هر فرد بستگی دارد. معمولاً در افرادی که پوست سفید دارند، این بیماری بیشتر در فصل تابستان اتفاق می افتد. در افراد با پوست تیره هر زمانی ممکن است این بیماری شروع شود. در صورتی که بیماری شدید شود، رنگ کل بدن از بین می رود.

در مورد شدت و میزان پیشرفت ویتیلیگو نمی توان پیش بینی دقیقی داشت. از طرفی هر کدام از لک و پیس ها ممکن است چندین رنگ داشته باشند. به این نوع لک و پیس ها سه رنگ (Trichrome) گفته می شود.

تغییر رنگ ویتیلیگو به چه صورت است؟

تغییر رنگ پوست در بیماری ویتیلیگو

بیماری برص در ابتدا با از دست رفتن سریع رنگدانه های یک ضایعه شروع می شود و پس از مدتی بدون تغییر باقی می ماند. در مرحله بعد دوباره رنگدانه های یک ناحیه از دست می رود و مجدداً روند آن متوقف می شود. این چرخه ممکن است ادامه دار باشد. به دلیل آسیب پذیر بودن پوست، این افراد باید بسیار مراقب باشند تا آسیبی مانند خراش یا صدمات پوستی وارد نشود.

درمان قطعی بیماری ویتیلیگو چیست؟

قبل از درمان این بیماری، مهم ترین نکته ای که باید به یاد داشته باشید، مراقبت از پوست در برابر آسیب های محیطی است. بیماران مبتلا به ویتیلیگو به حفاظت با ضد آفتاب و پوشش در برابر آفتاب نیاز دارند، زیرا پوست سفید تنها دچار آفتاب سوختگی می شود و تیره نمی‌شود. پوست نرمال نیز نیاز به حفاظت دارد چون با آفتاب سوختگی پوست طبیعی میزان تضاد بین پوست نرمال و پوست سفید زیاد می‌شود.

با مراجعه به دکتر پوست یکی از درمان های زیر تجویز خواهد شد:

کرم موضعی استروئید برای درمان ویتیلیگو

کرم های موضعی و کورتونی درمان های ضد التهاب قوی هستند که استفاده از آن ها به مدت چند هفته، روند بیماری را متوقف می کند. داروها باید مناسب با مشکل بیمار تجویز شوند.

درمان ویتیلیگو با مهار کننده‌های کلسینورین موضعی و پیمکرولیموس و تاکرولیموس

کلسینورین (Calcineurin)،پیمکرولیموس (Pimecrolimus) و تاکرولیموس (Tacrolimus) داروهایی موثر برای درمان ویتیلیگو محسوب می شوند. این داروها برای نقاطی از بدن مانند صورت و گردن مفید است که پوست نازکی دارند و استفاده از کرم های موضعی استروئیدی باعث نازک شدن بیشتر پوست آن ها می شود. درمان های مکمل مانند استفاده از اشعه ماورا بنفش (UV) به نتیجه گیری بهتر از این مهارکننده ها کمک می کند.

اشعه ماوراء بنفش و درمان ویتیلیگو

نوردرمانی یا فتوتراپی یکی از موثرترین و جدیدترین روش های درمانی بیماری ویتیلیگو است. مطالعات نشان می دهد که استفاده از اشعه ماورابنفش در درمانی بسیاری از بیماری های پوستی از جمله لک و پیس موثر است.

درمان ویتیلیگو با از بین بردن رنگ پوست طبیعی

یکی دیگر از روش های درمان لک و پیس که بیشتر برای افراد دارای پوست تیره مناسب است، استفاده از داروها و درمان هایی است که رنگ پوست طبیعی او را به رنگ بخش هایی درمی آورد که با ویتیلیگو درگیر هستند. این روش برای همیشه رنگ پوست طبیعی را تغییر می دهد و برای بیمارانی مناسب است که دست کم 50 درصد از پوست آن ها درگیری ویتیلیگو شده است.

بهترین دکتر پوست ساوه برای درمان ویتیلیگو

انتخاب بهترین متخصص پوست برای درمان پیسی به تسریع درمان و اثربخشی آن کمک می کند. تجویز صحیح و موثر مهم ترین عامل برای درمان این بیماری است. انتخاب یک متخصص پوست خوب در شهرهای بزرگی مانند تهران شاید کمی دشوار به نظر برسد اما با کمی تحقیق و بررسی می توانید برای درمان این بیماری خودایمنی اقدام کنید. از مهم ترین ویژگی های یک دکتر پوست خوب برای درمان برص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخصص و مهارت در درمان بیماری های پوستی
 • تشخیص صحیح و انتخاب راه حل مناسب با بیماری
 • صبوری و حوصله در معاینه و درمان
 • راهنمایی صحیح بیمار
علل بیماری پیسی

نتیجه گیری

در این مطلب به طور کامل در مورد بیماری ویتیلیگو، علت بروز آن و راه های درمان صحبت کردیم. این بیماری خودایمنی با مراجعه به یک متخصص پوست خوب قابل درمان است. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، نگران درمان آن نباشید و با مراجعه به یک متخصص پوست خوب برای درمان آن و بازگشت زیباییتان اقدام کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *